​החשיבות בעריכת צוואה

 

החשיבות בעריכת צוואה

לעיתים רבות אנו נמנעים ממחשבה והתעסקות עם הדברים הפחות נעימים בחיים, כגון מה יקרה לאחר מותנו, או מותם של היקרים לנו. עם זאת, קיימת חשיבות מיוחדת להסדרת נושא הצוואה, שכן, אנו רוצים להקל על אלו הנשארים מאחור ולמנוע חיכוכים, אי הבנות או קשיים שעשויים להתעורר בין היורשים, כתוצאה ממצב שאינו ברור ומוסדר מראש. לכל אדם אשר בבעלותו רכוש כלשהו, ואשר אינו מעוניין מסיבה זו או אחרת שרכושו יחולק לאחר מותו באופן שמפורט בחוק הירושה, כדאי מאד לערוך צוואה.

מהי צוואה?
צוואה (מלשון "צו" / "ציווי") הינה הדרך המשפטית להביע את רצונכם בקשר לחלוקת רכושכם לאחר מותכם. הצוואה תקבל תוקף לאחר המוות, כאשר היורשים יפנו לרשם לענייני ירושה בבקשה לקיימה.

מדוע כדאי לערוך צוואה?
אם אתם רוצים להסדיר את ענייניכם בטרם מותכם, לגמול תודה לאדם שטיפל בכם, או ליחד חפץ מסוים לאדם מיוחד וקרוב, או אם אתם רוצים למנוע מלחמות ירושה בין יקיריכם לאחר לכתכם, הדרך הטובה ביותר להשיג מטרות אלו הינה באמצעות עריכת צוואה. סיבה נוספת הינה, שייתכנו מצבים, בהם לא תמיד העיזבון יודע איפה לחפש את נכסיו של הנפטר. ולכן על מנת להקל על אלו שנשארים בחיים, יש למפות את מכלול הנכסים, כך במקרה למשל של אדם רב נכסים, או לחלופין אדם אשר היה דיסקרטי לגביי נכסיו בחייו, שום דבר לא הולך לאיבוד לאחר מותו.

לאלו שעדיין מתלבטים באם לערוך צוואה, מה חשוב לדעת?
החוק אינו יכול לכפות על אדם לערוך צוואה, אך הוא קובע תרחיש שיכנס לתוקף במותו של אדם אשר לא השאיר אחריו צוואה, או שהשאיר צוואה שאינה ברורה וערוכה כדין. למעשה, מי שאינו עורך צוואה, מותיר את יורשיו לברירת המחדל שקבועה בחוק, הקובעת כי פרט למוטיבים ייחודיים, העיזבון מחולק אוטומטית שווה בשווה: חצי לבן הזוג שנותר בחיים, והחצי השני מתחלק בין היתומים. חשוב לדעת זאת ולבחון האם אכן זוהי התוצאה המבוקשת והרצויה, שכן אם לא מתנים אחרת בצוואה, זוהי ברירת המחדל.

האם יש חשיבות לנוסח הצוואה?

על נוסח הצוואה להיות בהיר וחד משמעי ככל הניתן, על מנת למנוע מחלוקות מיותרות וסכסוכי יורשים פוטנציאליים. הוראות צוואה שאינה ברורה ואינה ערוכה נכון, עלולות להוות עילה למחלוקות בין הצדדים ואפילו להביא לפסלות הצוואה. נוכח החשיבות בחוק לבהירות הצוואה, נוטים עו"ד רבים להרחיק לכת ולנקוט בשפה קרה - ועניינית בעת עריכת הצוואה. אני סבורה, כי יש לתת מקום להלך רוחו של המוריש ולהביאה ליידי ביטוי בניסוח הצוואה. יש לזכור כי זהו אכן נושא כלכלי, אך נושא זה הינו רגיש במיוחד המשלב עניינים פיננסים עם עניינים שבלב ובמשפחה. כמו כן, יש לזכור כי הצוואה תיפתח בפני היורשים לאחר מותו סמוך לתום תקופת האבל. לכן אנו נוהגים במשרדנו, לנקוט משנה של רגישות בעת ניסוח הוראות המוריש בצוואה. אני סבור כי חשוב לנקוט בשפה ברורה ואשר לא משתמעת לשתי פנים, אך עם זאת, על הניסוח להיות פיוטי ורגיש ככל הניתן, שכן הוא מגלם בתוכו את הגיגי ליבו הכמוסים של הנפטר, אשר יחשפו בפני יורשיו – אשר קרוב לבדיי יהיו בני משפחתו ואנשים קרובים, בשעת פתיחת הצוואה לאחר מותו של המוריש.

מהם אם כן, הנושאים אשר חשוב להתמקד בהם בעת עריכת צוואה?
אנו ממליצים לקבוע הגדרות ברורות ככל שניתן של היורשים, הזכויות המוקנות להם והנכסים והזכויות המורשות, באופן שאינו משתמע לשתי פנים. הגדרה מדויקת, תמנע במקרים רבים סכסוכים ומריבות אודות פרשנות.

ערכתי צוואה – מה עכשיו?
רבים עורכים צוואה פעם בחייהם, ו"מניחים במגירה" ושוכחים ממנה. התנהלות זאת, אינה מומלצת. חשוב לחזור אל הצוואה מידיי פעם לפעם ולעדכן אותה. חשוב לזכור שהחיים הינם דינאמיים. אדם יכול לצבור ולאבד נכסים לאורך הזמן, וכן לרכוש ולאבד אוהבים ואויבים במהלך חייו - כאשר נפטרים או נולדים קרובי משפחה, במקרים של גירושין או נישואין, כאשר חל שינוי במצבו הבריאותי של אחד היורשים וכיוצב'. ולכן, חשוב ואף מומלץ לשוב ולעדכן את הצוואה מדיי פעם בהתאם לשינויים החלים בחיים. ניתן בכל עת לחזור ולהביט בצוואה , לשנותה, לבטל, ולכתוב צוואה אחרת במקומה. הצוואה שתקבל תוקף, תהיה הצוואה האחרונה שתיערך.

כיצד עורכים צוואה?
קיימים מספר סוגי צוואות, אשר החוק מכיר בהן, צוואה עם עדים, צוואה בפני נוטריון וכו'. לכל סוג צוואה היתרונות והחסרונות המיוחדים לה, ואופן אישור ו/או עריכה שונה. על כן, מומלץ מאוד להיעזר בעו"ד בעת עריכת צוואה.

האם קיימות מגבלות על אופן חלוקת הנכסים בצוואה?
כל עוד הצוואה נערכה על פי הכללים הקבועים בדין, אדם יכול להורות על חלוקת רכושו כפי שהוא רואה לנכון, וללא כל מגבלה.

מה כדאי לעשות לפני שניגשים לעו"ד לערוך צוואה?
אנו ממליצים להכין מראש רשימה של כל הנכסים הקיימים, לרבות נכסי נדל"ן, מכוניות, כספים המצויים בבנקים ובמקומות אחרים, אוספים, פריטים אישיים וכל דבר אחר שהינו בעל ערך כלשהו כספי או אישי. אנו מציעים גם לחשוב ברצינות ובכובד ראש טרם עריכת צוואה מי הם היורשים ומי מן היורשים יירש מה, ולהגיע מוכן עם המידע הנ"ל לעורך הדין על מנת שיוכל ביתר קלות לערוך את הצוואה בהתאם לרצונו של המצווה, ולהדגיש בפניו את הבעיות בחלוקה הרצויה במידה וישנן כאלה.