אזרחות ספרדית ליוצאי גירוש ספרד

 

אזרחות ספרדית ליוצאי גירוש ספרד

אז על מה מדובר?

בזמן האחרון כולם מדברים על החוק החדש שכונה בארץ "חוק מגורשי ספרד" ואשר נדון בימים אלו בפרלמנט הספרדי, והאמת, בצדק. כשלושה וחצי מיליון יהודים ספרדים צאצאי היהודים שגורשו בשנת 1492, חיים היום ברחבי העולם, ויוכלו להגיש בקשה לקבלת האזרחות ספרדית, עם אישור החוק בפרלמנט הספרדי. ממשלת ספרד טענה בעבר כי הצעת החוק להעניק אזרחות ספרדית לצאצאיי יהודי ספרד הינה בבחינת "תיקון עוול היסטורי בן יותר מ-500 שנה". שר המשפטים הספרדי, אלברטו רואיז גיארדון התייחס לחוק ואמר "החוק מהווה משמעות היסטורית עמוקה לא רק משום שהוא נוגע לאירועי העבר של גירוש יהודי ספרד אלא משום שהוא משקף את המציאות של ספרד כחברה פתוחה ופלורליסטית".

 לפרטים נוספים ולהגשת מועמדות - לחצו כאן

למה כדאי להוציא דרכון ספרדי?

ספרד הינה מדינה בדרום מערב אירופה ושטחה נפרש על פני מרבית שטחו של חצי האי האיבירי, אותו היא חולקת עם פורטוגל. ברור, כי ביוזמה הספרדית לקחו חלק גם שיקולים שונים ולרבות המשבר הכלכלי בו שקועה ספרד, ורצון להעמיק יחסים דיפלומטים עם ארה"ב, באמצעות הקשר עם הקהילה היהודית. יחד עם זאת, אין חולק כי היתרונות בהוצאת דרכון ספרדי הינם רבים. אזרחי ספרד נהנים מהטבות מיוחדות ברחבי העולם, השמורות לחברי האיחוד האירופאי. ספרד חברה מלאה באיחוד האירופי, ועל אזרחיה לא מוטלות מגבלות כלשהן ברחבי אירופה - זאת בשונה מרומניה או לטבייה, אשר התקבלו לאיחוד תחת הגבלות. בין ההטבות להם זכאים אזרחים ספרדים, ניתן למנות:

כניסה לארה"ב ללא צורך ב'ויזה' – אזרחי האיחוד האירופי, ובהם אזרחי ספרד, מקבלים אשרת שהיה אוטומטית לתקופה מוגבלת בארה"ב. כל שיש לעשות, הוא להירשם בקלות ובחינם באתר האינטרנט של 'מחלקת המדינה' האמריקאית ולהזין את פרטי הביקור, ללא צורך בתורים מיגעים לשגרירות או תשלום אגרות לצורך השגת הוויזה הנכספת!

לימודים בחו"ל – מחזיקי דרכון ספרדי, יוכלו ללמוד בכל מקום שירצו במדינות באירופה החברות באיחוד האירופאי, ללא צורך בויזת לימודים או אשרת שהייה! אף שתנאי הקבלה ושכה"ל משתנים ממדינה למדינה באירופה, מדינות שונות – כגון גרמניה, מעניקות הטבות לימודים לכל חברי האיחוד הלומדים במוסדותיה, ומדינות אחרות מעניקות הטבות בקבלה למוסדותיהם.

הזדמנויות תעסוקה באירופה –מחזיקי דרכון ספרדי רשאים לעבוד באופן חופשי וחוקי במדינות החברות באיחוד, ללא צורך באשרה / ויזת עבודה / תלות בספונסר מקומי. דרכון ספרדי, גם עשוי להוות יתרון בקבלה לעבודה בחברות בינ"ל הממוקמות בחלקן או ברובן במדינת ישראל, וזאת מאחר וחברות אלו, יעדיפו לפעמים להעסיק אדם עם אזרחות אירופאית ומבלי שיזדקקו להוצאת האישורים הנדרשים עבורו לצורך 'רילוקיישן'.

לטייל ולעבוד באוסטרליה ובניו-זילנד – אזרחי מדינות החברות באיחוד האירופאי, וביניהם גם מחזיקי דרכון ספרדי, זכאים לאשרת עבודה זמנית בניו-זילנד ואוסטרליה, ולאשרת תיירות ללא הגבלה מיוחדת על משך השהייה – וזאת בעוד שאזרחי ישראל רשאים לשהות לתקופה של 3 חודשים בלבד, ואינם רשאים לעבוד באוסטרליה.

מגורים באירופה – כולם מדברים בזמן האחרון על "מחאת המילקי", יוקר המחייה בארץ, הקיפאון בנדל"ן, המצב הביטחוני והקושי לחיות בארצנו הקטנטונת והיפה. לכן, האופציה של הגירה לאירופה הקרובה, הופכת לנחשקת בעיני רבים. מחזיקי דרכון ספרדי, רשאים להגר באופן חוקי למדינות אחרות החברות באיחוד האירופאי, בצירוף כל ההטבות הסוציאליות הנלוות. אזרחות ספרדית מעניקה גם לבני זוגכם, ילדים עד גיל 18 וקרובי משפחה אחרים התלויים בכם, אשרת שהייה התקפה למשך 5 שנים.

הזדמנויות רכישת נדל"ן באירופה – שוק הנדל"ן האירופאי מתעורר עם יציאת היבשת מהמשבר הכלכלי, ועם כניסת מדינות נוספות לאיחוד. חלק מהמדינות החברות באיחוד האירופאי, מעניקות הנחות במיסוי על רכישת נדל"ן ונכסים אחרים, לאזרחי האיחוד ובהם גם מחזיקי דרכון ספרדי.

 

אז איך עושים את זה?

כפי שמסתמן כעת, "חלון ההזדמנויות" להגשת הבקשה יהיה מוגבל לשנתיים או שלוש שנים בלבד. הכללים המדויקים והדרישות להגשת הבקשה טרם פורסמו על ידי הממשל הספרדי, וככל הנראה יפורסמו עם אישור החוק החדש באמצעות הפרלמנט. מאחר ו"חלון ההזדמנויות" להגשת הבקשה מוגבל לשנתיים בלבד, ומאחר והליך איתור המסמכים והוכחת המוצא עשוי לארוך זמן במקרים מסוימים, אנו ממליצים לאלו הסבורים כי הם בעלי קשר משפחתי למגורשי ספרד להתחיל בהליך כבר עתה, על מנת לא לפספס הזדמנות היסטורית זו.

 

המסמכים שככל הנראה יהיה על המבקש לצרף לבקשה כוללים: תעודת לידה של המבקש, תעודת יושר, תעודה על מעמד אישי מרשות האוכלוסין במשרד הפנים, תעודה מרשות רבנית (ישראלית או בכל לאום אחר) המעידה על מוצאו הספרדי של המבקש.

 

עוד מסמכים אשר עשויים לסייע בהליך מימוש הזכאות: כתובה "ספרדית", צילומי מצבות, אילן יוחסין אותנטי, תעודות לידה של קרובים יוצאי ספרד, וכל מסמך, תעודה או תמונה שעשויה להעיד על מוצא ספרדי, צאצאות למגורשי ספרד, וקשר משפחתי ליהודי ספרד ולמדינת ספרד.

את הבקשה יש להגיש בצורה מסודרת, בהתאם להנחיות שיונפקו ע"י הרשויות הספרדיות ועל המסמכים להיות מתורגמים ומאושרים בידי נוטריון.

לפרטים נוספים ולהגשת מועמדות - לחצו כאן 

כמה זה עולה לנו?

מאז הודיעה ממשלת ספרד על היוזמה למתן אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד, צצו חברות ומשרדים רבים העוסקים במתן שירותים לקראת הגשת הבקשה לקבלת דרכון ספרדי. לפיכך, העלויות של ההליך משתנות בשים לב למקום המגורים והגורם אשר נותן את השירות. בכל מקרה, אני ממליצה כי תנאי התשלום יסוכמו עם נותני השירות מראש ומפורשות, על מנת שמבקש האזרחות יוכל לראות כי התנאים נוחים לו וכי הוא יכול לעמוד בהם. בנוסף, מעבר לשכרו של הגורם אשר בחרתם כי יטפל עבורכם בהליך, קיימות אגרות רישום שונות ותשלומים פרוצידוראלים כאלה ואחרים, הנדרשים לצורך הגשת הבקשה, הן בצד הישראלי והן בצד הספרדי, ויש להיערך גם לכך ולברר מראש מהם אותם היטלים ואגרות אותם תדרשו לשלם.

 

למי פונים כדי להתחיל את ההליך?

אמנם לא ניתן להבטיח כי כל בקשה שתוגש תניב אזרחות ספרדית ודרכון אירופאי חדש ונחשק, אך בהחלט ניתן לשפר את תנאי הפתיחה. כאמור, מאז פורסמה ההודעה על היוזמה הספרדית, קמו ארגונים שונים אשר עוסקים בסיוע לקראת הגשת הבקשה לקבלת הדרכון הנחשק. ההיצע הרב הביא לירידה בעלויות השירותים, אך לא תמיד השירות הזול ביותר הוא המומלץ ביותר. אני ממליצה להתקשר עם נותן שירות מקצועי, אשר מוסמך על פי דין לבצע פעולות שונות, כגון מתן שירותים נוטריונים ואימות מסמכים, וכזה שיש לו גישה גם לגורמים מקצועיים בספרד, אשר יוכלו לקדם את הבקשה בצד הספרדי של ההליך. כמובן, שגם הכימיה עם נותן השירות חשובה, מאחר וההליך עשוי לקחת לעיתים זמן, ומצריך שיתוף פעולה בין הצדדים.

לפרטים נוספים ולהגשת מועמדות - לחצו כאן