שאלות נפוצות

 

שאלות נפוצות

מהן זכויות רפואיות ומשפטיות? למי פונים על מנת לברר זכאות לזכויות? מה הדרך הנכונה ביותר לממשן ואיך מתמודדים עם הבירוקרטיה? מדריך מקוצר למתחילים


נראה כי בזמן האחרון כולם מדברים על "מימוש זכויות רפואיות ומשפטיות". גופים שונים מפרסמים את שירותיהם בטלוויזיה, בעיתונים היומיים, באינטרנט ובשלטי החוצות ומציעים לכם סיוע במימוש זכויות אלו, אשר בעזרת הידע המתאים עשויות להניב סיוע חומרי או נפשי והקלות שונות. אז במה בכלל מדובר? מהן הזכויות הללו? למי כדאי לפנות על מנת לקבל סיוע במימושן? עו"ד רות האזרחי עו"ס ועורכת דין ותיקה ומנוסה המתמחה בתחום מימוש הזכויות, ערכה עבורכם מדריך מקוצר בנושא שנועד לסייע לכם בהתחלת המסע למימוש זכויותיכם

מהן זכויות רפואיות משפטיות?
אנו כמובן מאחלים לכם ולבני משפחותיכם בריאות טובה וחיים ארוכים ומאושרים. עם זאת, חשוב להדגיש כי אף שרבים אינם מודעים לכך, במקרים שונים של מוות במשפחה, משבר אישי, ליקוי גופני, שכלי או נפשי שארע מחמת תאונה או מחלה או עוולת צד שלישי הם עשויים להיות זכאים לזכויות שונות מגופים שונים. זכויות אלו עשויות להקנות כסף, הקלות שונות, הטבות והכרה במצבם. בין יתר הגופים אשר עשויים להיות חייבים במתן זכויות אלו נמנים, המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, רשויות מקומיות ועוד. זכויות אלה, עשויות לבוא לידי ביטוי בקצבאות חד פעמיות או קבועות, הקלות במס או סיוע ברכישת עזרים רפואיים ואחרים.

לאלו זכויות אני עשוי להיות זכאי?
בין הזכויות השונות ניתן למצוא: גמלאות שונות ע"פ חוק ביטוח לאומי (אשר מצריכות לרוב הופעה בפני וועדה רפואית), הכרה באחוזי נכות ע"י מוסדות המדינה השונים, תגמולים וקצבאות מהמחלקות השונות במוסד לביטוח לאומי (לרבות ממחלקת נכות כללית, גמלת ילד נכה, סיעוד, שירותים מיוחדים וכו'), זכאות לסיעוד על חשבון המדינה או בהשתתפותה, זכאות לפיצוי מכוח חוק הגזזת, הקלות ופטור ממס הכנסה, החזרי מס עקב נכות (עד 6 שנים רטרואקטיבית) ממס הכנסה, תגמולים שונים עקב מחלות מקצוע, פגיעות בעבודה או תאונות עבודה, הכרה כנכה צה"ל על ידי משרד הביטחון וקצין התגמולים ועוד. על מנת לאתר את הזכויות הספציפיות להן אתם עשויים להיות זכאים, מומלץ לקיים היוועצות בנושא עם עורך דין המתמחה בתחום, ולעיתים אף להיעזר בשירותיו של רופא לשם כך.

למי עליי לפנות על מנת לבדוק באם יש לי זכויות כלשהן וכיצד לממש אותן?
על מנת למקסם את הליך מיצוי ומימוש הזכויות המשפטיות והרפואיות, קיימת חשיבות גבוהה לכך שהמטפל בנושא מימוש הזכויות יהיה עורך דין מורשה ומנוסה אשר רשאי על פי חוק לבצע את הפעולות הנדרשות אשר יוחדו לעורכי דין, כגון ניהול הליכים והופעה בפני בית המשפט. יצוין, כי במקרים רבים פעולות אלו עשויות להיות הכרחיות לצורך מיצוי הליך מימוש הזכויות באופן מקסימאלי ועל מנת שיושגו בהליך תוצאות מיטביות. על כן,

מתי כדאי להתחיל את התהליך?
אמנם אין "נוסחת קסם" ולא ניתן לאמוד את אורך זמן הטיפול בכל מקרה לגופו ולא כל מקרה מניב זכויות, אבל חשוב לזכור כי על מקרים מסוימים וזכויות שונות קיימת התיישנות על פי דין ובחלוף תקופת ההתיישנות הקבועה לא ניתן עוד לממש את הזכות. לכן, אם ברצונכם לבדוק את זכאותכם לזכויות כלשהן, מומלץ לעשות זאת בהקדם האפשרי על מנת שלא לאבד את ההזדמנות לממשן.

כיצד מממשים זכויות אלו?
הקושי מתחיל בדרך ככל, כאשר האדם אשר מבקש לממש את זכויותיו נתקל בפרוצדורה המורכבת הנדרשת, הבירוקרטיה, הפקידים, הטפסים, הוועדות הרפואיות, אטימות הממסד וכו'. רבים אף נמנעים מלממש זכויותיהם נוכח הסרבול והקושי הפוטנציאלי הטמונים בהליך מסוג זה. על כן, חשוב שמי שמעוניין לממש את זכויותיו, יתקשר לשם כך עם גורמים מורשים ובעלי ניסיון, אשר יוכלו לאתר במהרה את הזכויות להן הוא עשוי להיות זכאי. לכן, היתרון של מימוש זכויות באמצעות עורכי דין הינו חשוב לאין שיעור הן עקב ההיכרות של עורכי הדין נותני השירות עם המוסדות השונים וחברות הביטוח והן עקב היכרותם עם דרכי הפעולה הטובות והיעילות ביותר בתחומי המערכת, אשר יביאו למימוש הזכויות ע"פ דין.

כמה זה עולה?
חברות שונות למימוש זכויות, עשויות לגבות תשלום על פתיחת התיק בחברה וכן תשלום כולל או תשלום באחוזים מסך הגמלה המשולמת בסיום הליך מימוש הזכויות. נותני שירות שונים, לעיתים אף יגבו תשלום עבור פגישת הייעוץ. תמיד מומלץ לברר היטב את תנאי ההתקשרות עם נותן השירות, בין אם מדובר בחברה למימוש זכויות או עורך דין, ולבדוק האם הסדר התשלומים עימם משרת בצורה הטובה ביותר את מטרותיכם. כך למשל רצוי להתקשר עם עורך דין, אשר אינו גובה תשלום עבור פגישת ייעוץ, ואשר פועל במתכונת בה שכר הטרחה מותנה בתוצאה ולא קבוע מראש, ודמי פתיחת התיק אותם הוא מציע, הינם הוגנים וסבירים.